Güneşe Selam’ın dişil hali Aya Selam üzerine – KENDİMİZİ Mİ EĞLİYORUZ YA DOLUNAY VAR DİYE???

ayaselam

Yogaya yeni başladığım yıllarda yoga rehberlerimin astrolojiden, ayın hallerinden bahsetmelerine, yok Jüpiter geri sallıyormuş gibi yorumlarına pek bir kıl olur, ne alakası var şimdi ya yoga yapmaya geldik, diye söylenirdim içimden. Oldum olası gök cisimlerine, astrolojiye, mitlere, sembollere düşkün bir insan olarak beni bile ırgalayan bu durum, astrolojinin fasa fiso, ayın bir süs olduğu fikrine sahip insanlara kimbilir nasıl da saçma geliyordur!

Yıllar geçip öğrenme ve öğretme deneyimim derinleştikçe bu konuda farkettiğim birkaç şey oldu –

örneğin bir durumdan bahsetmenin onlarca yolu olduğunu, astrolojik semboller kullanılarak yaşamla ilgili kavramların ifade edilebileceğini –

çizgisel düşünmeye (neden-sonuç çıkarımı) alışmış bir kafanın ayın hallerinden yola çıkarak döngüsel düşünceye ayabileceğini –

bazen kişisel felaketlerimizi merkürün ters tepmesi gibi durumlara bağlayıp, satürn yüzümüze bakınca düzeleceğine inanmanın, “hayırlısı” demekten pek farkı olmadığını –

… Özeti, yogamızın gök cisimlerinden, mevsimlerden, hava durumundan etkilenebileceğini, belki de etkilenmesi gerektiğini, değişken doğa anayı izleyerek ve anlayarak çok şey öğrenebileceğimizi farkettim.

Sonra A aa BİR DE BAKTIM matta oturmuş diyorum ki: “Bu haftasonu çok güçlü bir ay tutulması olacak, o yüzden bugün Aya Selam serisini yapacağız.” (Ben bunu deyince yüzünüzde beliren alaycı yarım gülüşün farkındayım sevgili şüpheci dostlar, eğlenyoruz ya şurada karşılıklı, bozmayın 🙂)

Size dolunayın ne etkisi olduğunu, nasıl da tutulunca aman aman çok acayip şeyler olacağını yazmayacağımı tahmin etmişsinizdir. Burcumda, hatta doğum günümde tutulan ayın etkilerini ben çok net hissetsem de, konumuz bu değil. Konumuz, dolunay ve tutulma şerefine, Aya Selam, nam-ı diğer Chandra Namaskar.

Güneşe Selam serisinin dişil karşılığı Aya Selam’ın pek çok çeşitlemesi var. Benim seçtiğim seri enerjiyi aşağıya, toprağa, doğaya yönlendiren, döngüsel, kalça açıcılarla sakral çakrayı uyaran bir Aya Selam.

Seri boyunca matın yan, uzunlamasına kullanıyoruz.

Öne, arkaya, sağa, sola doğru hareket ediyoruz, bakışlarımız ve enerjimiz dört yöne de yöneliyor.

Döngüsel bir seri, dört yöne baktıktan sonra başladığımız yerde bitiriyoruz.

Geçişlerde Tanrıça pozu, Kali’nin pozu Utkata Konasana var, ayın dişi enerjisini, dolayısıyla kendi dişi enerjimizi onurlandırıyoruz.

Sözün özü, AY TUTULMASI vesilesiyle gündelik eril normun dışındaki kavramlarla, DİŞİLİN ÇEŞİTLİ YÜZLERİYLE karşılaşıyoruz.

Bundandır size Ay’dan, astrolojiden, hava durumundan, ve daha nice soyut şeyden bahsetmem. Alakasız görünen her oluş içinde yeni bir keşfi barındırabilir.

Bahsettiğim seriyi şurada http://iymsrishikesh.org/…/moon-salutation-or-chandra-nama…/ ve şurada https://kripalu.org/r…/chandra-namaskar-honoring-moon-salute bulabilirsiniz.

Cuma gecesi size neler olacak, ya da şimdiden oldu mu, meraktayım. Yorumlarda yazsanız ya!

.
.
.
.
#ayyoga #zeynepvaizoglu #yoga #izmir #chandranamaskar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir